haber oku

Başbakan Surda

editör ~ 01 Nisan 2016 ~ Anasayfa, Son dakika, Yerel Haberler

Diyarbakır’ı ziyaret eden Başbakan Davutoğlu, Sur ilçesindeki tarihi Ulu Cami’de Cuma namazını vatandaşlarla beraber kıldı.

Cuma namazı çıkışında Ulu Cami önünde kendisini bekleyen vatandaşlara otobüsün üzerinden seslenen Davutoğlu, sözlerine “Kudüs-ü Şerif’in kardeşi, Medine-i Münevvere’nin kardeşi aziz Diyarbakır’ın aziz hemşehrileri. Mescid-i Aksa’nın kardeşi, Bursa Ulu Cami’nin kardeşi, Selimiye’nin, Süleymaniye’nin kardeşi Ulu Cami’nin aziz cemaati, hepinizi selamların en güzeliyle selamlıyorum. Allah’ın selamı, barışı, kardeşliği Diyarbakır’ın üzerine olsun.” diyerek başladı.

Diyarbakır ile buluşmaya geldiklerini belirten Davutoğlu, “Yüreğimizi, yüreğinizle maya kılmaya geldik.” ifadesini kullandı.

Davutoğlu, her fırsatta Diyarbakır’a geldiğini, kendisinin ebediyen Diyarbakırlı olduğunu söyledi. Semadan bakıldığında Sur’un bir yürek gibi olduğunu vurgulayan Davutoğlu, “O yürek var ya o yürek, bu Sur, bize Hazreti Süleyman’ın emaneti olan bu ulu mabet, bize Fatih Paşa’nın emaneti olan bu Fatih Paşa Cami, bize ecdadın emaneti olan Diyarbakır’ın her taşı, bizim için azizdir, bizim için canı feda edecek kadar, fedai can edecek kadar azizdir.” diye konuştu.

ARTIK ONLAR EBEDİYEN DİYARBEKİRLİDİR

Birilerinin yürekleri, bu vatanın tek yürek olduğunu semaya gösteren Sur’u parçalamak istediğine işaret eden Davutoğlu, “Bu buluşmayı bize çok gördüler. Dün 7 canımızı, 7 yüreğimizi bizden aldılar” dedi.

Bu esnada alandaki vatandaşlar da “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” sloganı attı.

Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“İşte biraz önce o 7 yiğidimizi Erzurum’a, Bursa’ya  gönderdik. Diyarbekirliler, o kardeşleriniz sizin için gelmişti, o kardeşleriniz bu minarelerden ezan susmasın diye gelmişti, bu al bayrak inmesin diye gelmişti. O kardeşleriniz Diyarbekir, Şam gibi Halep gibi tahrip olmasın diye canını feda ettiler. Onlar Bursa’da, Mersin’de, Niğde’de, Ankara’da, Erzurum’da doğmuş olabilir ama artık onlar ebediyen Diyarbekirlidir, Diyarbekirli olacaklar, Diyarbekirli diye anılacaklar.”

Başbakan Davutoğlu, alanda kendisini dinleyenlere “Tarihimiz şahit olsun, bu şehitlerin emanetine sahip çıkacak mısınız?” diye seslendi.

BURADAYDIK, BURADAYIZ, BURADA OLACAĞIZ

Kendilerinin “sevgi, muhabbet” derken, bazılarının da nefret tohumu ekmeye çalıştıklarını vurgulayan Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Dün burada bu saldırıları yaptılar. Zannettiler ki, belki hesapları şuydu: Başbakan Ahmet Davutoğlu, Diyarbekirli Ahmet bu saldırılardan korkar, Diyarbekir’e gelmekten çekinir. Aziz Diyarbekirliler, biz bunlardan korkar mıyız? Biz bu alçakların saldırılarından, tehditlerinden Ulu Cami’yi, Diyarbekir’i bırakır mıyız? Siz bizi tanıdınız, biz sizi tanıdık. Allah şahit olsun, Konya ne kadar emniyet içinde olacaksa Diyarbekir de o kadar emniyet içinde olacak. Konya ne kadar huzurluysa Diyarbekir de o kadar huzurlu olacak. Konya ne kadar benim evimse Diyarbekir de o kadar benim evimdir.

Onlar Ankara’da otobüs durağında bekleyen mazlumları şehit ettiler, İstanbul’da insanlarımızı şehit ettiler, Diyarbekir’de kardeşlerimizi şehit ettiler. Zannettiler ki biz korkacağız. Diyarbekirliler, işte Meclis grubundan haykırdım, buradan da haykırıyorum. Korkmadık, korkmuyoruz, korkmayacağız. Buradaydık, buradayız, burada olacağız. Allah, eğer bu canı bir gün alacaksa işte dua ediyorum, Diyarbekir’de alsın. İşte dua ediyorum, Kürt kardeşlerimle beraber burada bu emaneti teslim edeyim. Ama bize geri adım attıramazlar. Bizi bir adım dahi geriye döndüremeyecekler.”

Meclis grubunda yaptığı çağrıyı bir kez de Diyarbakır’da tekrarlayan ve Türk, Kürt, Arap, Zaza demeden herkesin birbirine selam vermesini isteyen Davutoğlu, kardeşliğe düşman olanlara inat her zaman “Esselamü aleyküm” diye selam vereceklerini kaydetti.

ONLAR YIKARSA BİZ YAPACAĞIZ

Diyarbakır’a tekrar tekrar ziyaret edeceğini vurgulayan Davutoğlu, Konya’ya ne kadar gidiyorsa kardeşliğe düşman olanlara inat Diyarbakır’a da o kadar geleceğini belirtti.

Hiç kimsenin cahiliye adetiyle “Sen busun, sen şusun” diye birbiriyle ihtilafa düşmemesi gerektiğine işaret eden Davutoğlu, bugün Sur’u ihya projesini açıklayacaklarını bildirdi.

Davutoğlu, “Söz verdiğimiz gibi onların yıktıkları, yaktıkları her taşı yeniden imar edeceğiz. Onların zarar verdiği, her esnafın zararını karşılayacağız. Onların tahrip ettiği her evi, sokağı yeniden imar edeceğiz. Onlar yıkarsa biz yapacağız, onlar yakarsa biz daha güzelini inşa edeceğiz. Onlar kardeşliğimize halel getirmek isterse biz ‘ebediyen kardeşiz’ diye haykıracağız. Diyarbekir sana teşekkür ederim, bunlara itibar etmediğin için teşekkür ederim” diye konuştu.

Diyerbekirlilerin tuzaklara, provokasyonlara fırsat vermediğini ve tahriklere karşı vakarlı davrandıklarını belirten Davutoğlu, nevruzda ilin kana bulanmak istendiğini, tahriklerle çağrılarda bulunulduğunu ancak vatandaşlarının destek vermediğini ifade etti.

Sadece selam vermeye geldiğini, buna rağmen binlerce Diyarbakırlının kendisine bağrını açtığını belirten Davutoğlu, “Onlar sizinle buluşamazlar, biz ise her zaman sizinle birlikteyiz” dedi.

HİÇBİR GENCİMİZİ BARİKATLARIN, ÇUKURLARIN İÇERİSİNDE KAYBETMEYECEĞİZ

Sokaklarını adım adım gönlüne nakşettiği Diyarbakır ve Sur’un her taşını koruyacaklarının altını çizen Davutoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunlar, ‘Burayı insansızlaştıracaklar’ diyorlarmış. Hayır. Aksine Sur’u aziz Diyarbekirlilerle buluşturacağız. Sur’u ebediyen insanların barış içinde dolaştığı, birbirine selam verdiği, birbiriyle kaynaştığı, güzel bir mekan eyleyeceğiz. Bunlar, ‘Kentsel imar adı altında buradaki yapı değişecek’ diyorlarmış. Hayır. Hepsini koruyacağız. Diyarbekirli esnaf kardeşime selam olsun. Yaralarını saracağız. Eksiklerini, gediklerini tümüyle onaracağız. Diyarbekir’de, Sur’da bu olaylar esnasında evini terk eden kardeşlerimize yardım ettik, yardım edeceğiz. İşte söz veriyorum, daha güzel evlerde oturacaklar. Barış içerisinde olacaklar, daha huzurlu yaşayacaklar. Söz veriyorum, burada tahrip edilen okulların daha iyisini bu güzel gençler için yapacağız, bu güzel çocuklar için yapacağız. Hiçbir gencimizi barikatların, çukurların içerisinde kaybetmeyeceğiz, Diyarbekir anneleri bir daha ağlamayacak. “

Başbakan Davutoğlu’na konuşması sırasında eşi Sare Davutoğlu ile Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da eşlik etti.

psx_20160401_125404__large


10.284 kere okundu

Etiketler: , , ,

habere yorum yapın

Yorum yapın: