haber oku

İşte yerli otomobil

editör ~ 13 Ekim 2015 ~ Anasayfa, Foto Galeri, Son dakika

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobilin prototipinin kamuflajlı görüntüsünü AA Editör Masası’nda kamuoyuyla paylaştı. “Şu anda üretilmiş 3 prototip var, 4. prototip de RW Crossover olarak üretiliyor. Şu anda onun üretimi de bitmek üzere. Bunların 3 tanesi farklı, biri hatchback, biri sedan, diğeri de sedan fakat birisi benzinli araç, birisi menzili uzatılmış elektrikli araç, birisi de sadece elektrikli araç. Biri menzili uzatılmış elektrikli crossover dediğimiz menzili uzatılmış ‘jip’ dediğimiz araç, o da şu anda üretiliyor.

Tercih ettiğimiz model

Işık, yerli otomobilin maliyeti ve teknik özelliklerinin sorulması üzerine proje maliyeti noktasında rakamların ellerinde olduğunu ama şu aşamada çok fazla detaya girmek istemediklerini söyledi.

Projede, Ar-Ge ve inovasyon boyutunda yapılması gerekenlerin olduğunu kaydeden Işık, “Bugün itibarıyla projemizin yaklaşık maliyetini hesapladık ama şu anda bizde kalsın. Önümüzdeki süreçte ‘babayiğit’ bulunduğunda, o ‘babayiğit’le birlikte proje maliyetini paylaşırız” diye konuştu.

“Yerli otomobil macerası 2. Abdülhamid’e kadar uzanıyor”

Işık, Türkiye’nin yerli otomobil macerası ve arzusunun aslında Cumhuriyet öncesine dayandığını belirterek, bugünkü global firmalardan birinin 2. Abdülhamid’e bir araç hediye etmek istediğini, 2. Abdülhamid’in kibarca bu teklifi geri çevirdiğini anlattı.

Işık, 2. Abdülhamid’in 1894 yılında Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ tesislerinde yerli aracın yapılmasıyla ilgili talimat verdiğini dile getirerek, ancak Osmanlı Devleti’nin o dönemde girdiği süreçte bunun hayata geçmediğini belirtti.

1961 yılındaki “Devrim” otomobili projesinde de çok kısıtlı imkanlar, zor şartlar ve çok kısıtlı bir sürede 4 Devrim otomobili ve 10 tane de yerli motor yapıldığını hatırlattı.

 

 

yerli otomobilin ilk prototipi görücüye çıktı

yerli-oto-2__large

yerli-oto-4__large


906 kere okundu

Etiketler: , , , ,

habere yorum yapın

Yorum yapın: