haber oku

Sosyal Medyada Gezi Parkı Provokasyonu

editör ~ 03 Haziran 2013 ~ Alt Manşet, Foto Galeri

Gezi Parkı’nda yaşanan gerilim, polisin orantısız müdahalesi sosyal medyada yalan bilgi ve fotoğraflarla büyük bir provokasyona dönüştü. Avrasya Maratonu fotoğrafı halk yürüyüşü gibi gösterildi, köpeğe biber gazı sıkan siyahi polis de Türk polisi olarak gösterildi.

Gezi Parkı eylemiyle ilgili sosyal medyada insanları provoke etmek amaçlı yalan bilgiler de dolaşıyor. Fotoğraflarla iletilerle sosyal medya sitelerinde yapılan provokasyonlardan bazıları şöyle;

Köpeğe biber gazı sıkan polis

Sosyal medyada kimin tarafından servis edildiği belli olmayan bir resmi göre polisin köpeğe biber gazı sıktığı iddia edildi. Üstelik yayınlanan fotoğrafın kalitesi kasıtlı olarak bozulmuştu. Fotoğrafın aslı ise duyarlı vatandaşlar tarafından sosyal medyaya yüklendi.

11-012.jpg

Orijinaline bakıldığında polisin arkasındaki “policıa” yazısı dikkat çekiyor. Üstelik polislerden biri ise siyahi. Ancak bozulan görüntüde ise kalitesi bozulduğu için Türk polisi algısı yaratılıyor.

22-005.jpg

Polis panzerinin ezdiği iddia edilen vatandaş

Sosyal medyada belirli gruplarca servis edilen provokatif paylaşımlara bir yenisi daha eklendi. Paylaşılan fotoğrafa göre polisin panzerle bir adamın üstünden geçtiği ve öldürüldüğü iddia edildi.

Fotoğrafın orjinali provokasyonun farkına varan vatandaşlar tarafından sosyal medyaya yüklendi.

Sosyal medyada provoke amaçlı yayılan fotoğraf

33-003.jpg

44-002.jpg

Fotoğraftaki olay 2011 yılında yaşanan bir iş kazasına ait

Avrasya Maratonu kandırmacası

Gezi Parkı’nın yıkılmaması için Taksim Meydanı ve çevresinde polisle çatışan eylemcilere destek veren bir grup, Boğaz Köprüsü üzerinden Avrupa yakasına geçiş yaptı. Bu sırada köprü kısa bir süre trafiğe kapalı kaldı. Olayın fotoğrafları Twitter’da paylaşıldı. Fakat eylemi daha kalabalık göstermek isteyen sosyal medya provakatörleri Avrasya Maratonu’nda binlerce kişinin köprüden geçtiği anın fotoğrafı yayınlayarak dezanformasyon yapmaya çalıştı.

Orijinal fotoğraf

55-001.jpg

Avrasya Maratonu fotoğrafı

66-001.jpg

Hükümet düşer kandırmacası

Sosyal medyada yayılan mesajda Gezi Parkı’ndaki eylemler 48 saat daha ederse AB kararlarına göre hükümetin düşeceği yazıyordu.

7-016.jpg

Yeni Şafak


1.700 kere okundu

Etiketler: , , , , , , , ,

habere yorum yapın

“Sosyal Medyada Gezi Parkı Provokasyonu” için 1 yorum

  1. 28 Şubat Mağduru dedi ki:

    Allahtan korkun bu yalan haberleri atyan sosyal medya. Hiç mi vijdanınız yok. hiç mi merhamet sahibi değilsiniz. Yarın Allahın huzurunda bunların hesabını nasıl vereceksınız. Tabi rahatsınız Allaha inanmıyorsunuz ki. Allaha lnansanız bunu nasıl yaparsınız bunları nasıl yazarsınız bu haberleri

Yorum yapın: