haber oku

TÜGVA’dan Eğitim ve Gelecek Konferansı

editör ~ 12 Mayıs 2016 ~ Alt Manşet, Anasayfa, Eğitim, Siverek, Son dakika

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) İlçe temsilciliği tarafından Siverek’te öğretmenlere yönelik konferans düzenlendi.

İlçenin Yenişehir mahallesinde bulunan Eyüp Cenap Gülpınar Gençlik Merkezi konferans salonunda düzenlenen Eğitim ve Gelecek konulu konferansa Harran Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bürhan Akpunar, Dekan Yardımcısı Yrd. Doç. Mehmet Emin Usta, Öğrt. Görv. Mustafa Çetin konuşmacı olarak katıldı.

Türkiye Gençlik Vakfı İlçe Başkanı Mahmut Bahçıvan yaptığı açılış konuşmasında  şu ifadeleri kullandı:

Birkaç gencin inisiyatifiyle kurulmuş olan Türkiye Gençlik vakfı, merkezi Türkiye, çalışma alanı Dünya olup,  yenilikçi olmaktan ve icat çıkarmaktan çekinmeyen “yeni nesil gençlik vakfıdır. Vakfımız geleneklerine bağlı kalarak, çağın gereklerini iyi okuyabilen, topluma ve insanlığa değer katan, saygı, paylaşım ve hassasiyet ilkelerini benimsemiş, öz güveni yüksek, yenilikçi, çalışkan, iyi ahlaklı, hoşgörülü, başarılı ve sorumluluk sahibi bir gençlik için çalışmaktadır.

Baş döndürücü bir gelişimin yaşandığı çağımızda medeniyetimizin mimarları olan siz değerli eğitimcilerimize de bu konularda önemli görevler düşmektedir.  Başkalarının yaptığı planlara göre değil, hayatının her alanını kendi planları üzerine kuran siz değerli öğretmenlerimizin kendilerini yenilemeleri, gelişmeleri yakından takip etmeleri gerekir. Yarını bir gün öncesinden yaşayarak ve bunun huzur veren sorumluluğunu omuzlarında taşıyarak, toprağa atılan tohumun binlerce tohum verebilmesi için kendini feda eden, hayal kurduğunda bile başkalarının hayallerine hayat veren siz değerli öğretmenlerimiz yaptığınız işi severek yapmanız  sizin asaletinizin bir göstergesidir.

Değerli öğretmenlerimiz Cahiliye devrinin cehaletini, çirkinliklerini, taklitçiliğini ve hurafelerini reddeden Hz. Muhammed ilme ve hikmete sarılarak: ” Allah’ım! İlmimi artır.”  diye devamlı dua etmiştir. Diğer taraftan Kur’an-ı Kerim’in ayetlerine baktığımızda insanın kendisini tanıyıp bileceği konulara bakmayı emreden, Yeryüzünü araştırmaya teş­vik eden, eğitim-öğretim ve pozitif ilimlere işaret eden ayetlerin ne kadar çok olduğunu görebiliriz. Akıl ve aklı kullanmayı öngören, cehaleti, bilgisizliği yeren âyetlerin sayısı da önemli bir yer tutmaktadır kuran-ı kerimde eğitimle ilgili bu kadar ayetin yer alması, İslam Dininin bilim, eğitim ve öğretime ciddi anlamda önem verdiğini göstermektedir.

Cahil bir toplum oluşturmak için çalışan güçler her koldan bizi manevi değerlerimizden uzaklaştırmak ve her alanda gerilememiz için canla başla çalışmaktadırlar. Maneviyatımızı bölerek işe başlayanlara fırsat vermemek için öncelikle işe kendimizden başlayarak, yetiştirdiğimiz nesillerin de manevi değerlerine sahip çıkan bireyler olmasını sağlamak zorundayız. Yaptığınız bu kutsal meslekte inanıyoruz ki hiç istemeyeceğimiz zorluklarla karşılaşıyor ve bazen umutsuzluğa düşüyor olabilirsiniz; ama bu işi de önemli kılan o zorluklara rağmen ben başkalarının hayallerine hayat vermeye devam edeceğim diyebilmek değil midir? dedi

“Eğitim ve Gelecek Konulu konferansa katılan konuşmacılar

Konferansa İlçe Milli Eğitim Müdürü Nuri Kapanoğlu ve çok sayıda öğretmen katıldı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Gençlik Merkezi ile ortak düzenlenen konferansta Türkiye’nin eğitim modeli ve program geliştirme üzerine konuşulurken öğretmenlerin öğrenciler arasındaki ilişki modeli, eğitim geliştirme modelleri, bir öğretmenin başucu kitapları, faydalanması gereken kitaplar ve iradeli ve şahsiyet sahibi bireylerin yetiştirilmesi ile ilgili önemli bilgiler verildi.

Konferans sonunda öğretmenlerin sorularını yanıtlayan konuşmacılara daha sonra TÜGVA yönetim kurulu tarafından teşekkür plaketi verildi.

IMG-20160510-WA0007

IMG-20160510-WA0004

 

IMG-20160510-WA0010

IMG-20160510-WA0006

 

 


11.315 kere okundu

Etiketler: , , , , ,

habere yorum yapın

Yorum yapın: